Adres: Nám. 14. října 1307/2 CZ-150 00 Praga, Republika Czeska

Telefon: +420 606638183

www.sparta.cz

Studium Przypadku

O klubie

AC Sparta to klub piłkarski założony w odległym 1893 roku, kiedy posiadanie własnego stadionu było tylko marzeniem. Patrząc wstecz na lata jego rozwoju, pomimo trudnych okresów, wojny, utraconych zawodników i przegranych meczów, dzisiaj AC Sparta jest najbardziej udanym i najważniejszym klubem w historii czeskiej piłki nożnej. Składa się z 20 drużyn różnych kategorii wiekowych i poziomów sportowych.

 

Nic więc dziwnego, że w ciągłym dążeniu do doskonalenia AC Sparta zdecydowała się skorzystać z platformy CRM #1 do zarządzania programem lojalności członków. W rzeczywistości Sparta jest pierwszym klubem piłkarskim w Czechach, który rozpoczął tworzenie programu członkostwa dla swoich fanów. I w ten sposób fansfactory rozpoczął implementację Salesforce CRM razem z AC Spartą.

Wyzwanie

Głównym celem i wyzwaniem było uzyskanie 360-stopniowego widoku klienta przy użyciu Salesforce CRM. Jednym z głównych motywów do wdrożenia CRM była również zgodność z regulacjami GDPR. Dane osobowe to kwestia wrażliwa, która jest bezpiecznie przechowywana w Salesforce CRM.

Firma wiedziała, że baza danych klientów jest ogromna, ale chciała stworzyć bardziej indywidualne podejście do każdego klienta, aby dowiedzieć się:

 • Co zazwyczaj kupują
 • Jak często
 • Ich wiek
 • Dane geograficzne
 • Co lubią.
 • Co kupują - bilet sezonowy czy pojedynczy.
 • Kiedy przychodzą i przez który wjazd - aby znać godziny największego ruchu na meczach.

 • Ile meczów odwiedzają - aby oferować na przykład karnety sezonowe.

 

Na podstawie otrzymanych informacji Sparta wprowadziła proces segmentacji, który skutkował programem lojalnościowym dla członków, skierowanym do każdej grupy odbiorców.

Proces wdrożenia i podstawowe funkcje:

AC Sparta postrzega Salesforce jako podstawę interakcji cyfrowych ze swoimi kibicami. Dane zebrane z różnych źródeł są przechowywane i przetwarzane w Salesforce. Proces wdrożenia przebiegł płynnie i trwał 2 miesiące. Centrum obsługi klienta, żywność i napoje to obszary, które firma planuje wdrożyć w przyszłości jako trzeci etap. Każda interakcja odwiedzającego stronę klubu jest rejestrowana w Salesforce.

Po dokonaniu zakupu karnetu przez kibica na stronie internetowej, w Salesforce generowana jest faktura i przesyłana do kibica drogą mailową. Ponieważ Salesforce nie jest samodzielnym systemem księgowości, cała logika generowania numerów faktur dla różnych karnetów oraz wszelkie istotne informacje z nimi związane i istotne z punktu widzenia księgowości zostały stworzone na platformie Salesforce.

Kluczowe korzyści:

 

 

 • Każdy klient jest przyporządkowany do unikalnego identyfikatora użytkownika, który jest widoczny w ramach widoku 360 stopni CRM i pokazuje zachowanie zakupowe klienta. W ten sposób Sparta wie, jakie są preferencje klienta, jaką treść lubi, kto jest jego ulubionym zawodnikiem, jakie bilety kupuje itp.
 • Gdy klient dokonuje zakupu karnetu, Salesforce CRM automatycznie generuje fakturę w ramach jego konta. Pomaga to zredukować pracę ręczną i unikać błędów.

 

 • Dzięki przeprowadzonej segmentacji, każdemu klientowi oferowane są unikalne, dostosowane do jego preferencji zakupowe propozycje.
 • Dzięki usłudze Salesforce CRM zespoły ds. sprzedaży i marketingu mogą szybko i łatwo współpracować w czasie rzeczywistym, aby być zawsze poinformowanymi i produktywnymi w zakresie obsługi klienta oraz nowych projektów.

 

Marek Časta

Starszy Specjalista ds. Marketingu Cyfrowego

W miarę jak cyfryzacja i automatyzacja postępują we wszystkich branżach, tak i w AC Sparta Praga kładziemy nacisk na podejmowanie decyzji opartych na danych i ich analizie. Bez danych poruszaliśmy się tylko w sferze przypuszczeń. Integracja Salesforce CRM znacząco zmieniła to podejście. Teraz mamy właściwe narzędzie, które pomaga zaspokoić potrzeby naszych klientów.

Czujesz się zainspirowany przypadkiem użycia AC Sparta?

Skontaktuj się z naszymi menedżerami ds. sprzedaży,

aby omówić etapy projektu.